poprvé zveřejněno: 1969

Ctihodný pane Řehoři Mendele,

milý pane kolego,


při pohledu na hrachory, které jste mi při poslední návštěvě věnoval, nevycházím z úžasu. Ty, které mají kvést červeně, kvetou žlutě, ty, které mají kvést žlutě, kvetou bíle a ty, jenž mají kvést bíle, nekvetou vůbec! Co to s nimi, proboha, provádíte?

Vykládal jste mi sice posledně, co se genetýče, ale nemohu tomu docela uvěřit. Těmi všelijakými "dezoxy", "ryboxy" a "nukleo" můžete zaujmout nanejvýš kolegu Mendělejeva. Zrovna tady vedle mne vyrábí jakousi soustavnou tabulku prvoků.

Náš milý Jules (mám na mysli samozřejmě Verna) už zase předbíhá čas. V poslední době to přehání. Co když se mu ten vynález zkazí? Stráví zase pět neděl v talóně nebo dvacet tisíc pil pod mrožem?

Inženýr Ciolkovskij našel opět novou teorii. Při pohledu na můj oblíbený odpolední doutník opustil s výkřikem "Pane kolego, vy jste moje dobrá víla" kuřárnu a vykoupil sousední trafiku. Když jsem ho viděl naposledy, lepil k sobě doutníky a říkal, že bude třístupňová.

Minulý týden se nám přišla představit naše nová spolupracovnice. Právě dokončila Sorbonnu. Jmenuje se Marie Sklodowská. Doktor Curie se na ni tak divně zadíval, tak nevím ...

Dostal jsem též dopis od prof. Pasteura. Zase ho pokousal pes! Měl by už konečně přestat s výzkumy té prokleté kocoviny, jinak nelze ručit za jeho zdraví! Proč se radši nedrží bource?

Už jste zajisté slyšel o tom bláznivém Dánovi, který rozpadl molekulu a teď štěpuje atom. Jak se, prosím vás ten fysikus jmenuje? Jako by nestačilo, že Marconi vynalezl vysílačku a Tesla přijímačku! A Einstein to ještě podporuje!! Místo, aby hrál na housle, vymýšlí teorie a nějakých relé. Edison s Křižíkem samozřejmě nemohou zůstat pozadu. Navzájem soutěží, kdo bude víc svítit. Jeden do oblouku a druhý, považte, ve skleněné baňce!

Ctěný pane kolego, poněkud rozpálen popsanými událostmi, musel jsem se několikrát neplánovitě ochladit návštěvou zdejšího pohostinského podniku "U sv. Tomáše", takže teď nemám ani na činži. Prosím Vás proto, abyste mi do výplaty zapůjčil tři stovky.

S úctou

Váš podruhé oddaný
(poprvé s manželkou)

Alfons Šubrt© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info