Poprvé zveřejněno na nyx.cz v lednu 2004 v klubu "Kulinářská etymologie"

Piknik, pikantní, piknický

Latinská slovo "pica" (= straka) a "picus" (= datel) vznikla z indoevropského "piko" označujícícho něco ostrého, špičatého. Původně tedy šlo o ptáky se špičatým zobákem. Straka je známa svou bezmeznou chutí k jídlu, ostrým zobákem a sběratelskou vášní, se kterou nadšeně krade lesklé předměty a nosí je do svého hnízda. Každá z těchto jejich vlastností se nějak promítla i do našeho stravování.

"Pikantní", původně fr. "piquant", znamená jídlo s ostrou chutí.

"Špikovat" - neboli vpichovat do masa kousky slaniny a snad i samo slovo "špek" (= slanina) má podobný původ.

"Píka" je sice bodná zbraň, ale v angličtině označuje i štíhlou a špičatou rybu - štiku (pike).

Piknik - původně večeře, na kterou každý přinesl vybrané jídlo, které se pak ze společného stolu odebíralo napíchováním na vidličky.

Původně německý výraz "pickel" (= ostrý, špičák) přešel do holandštiny ("pekel") a angličtiny ("pickle"); kde označuje ostře nakládanou zeleninu, zatímco v němčině je vyhrazen pro jídla s ostrou chutí, např. der Pickelhering ( = uzenáč). K nám se tento výraz dostal v trochu jiném významu, znáte ho jako základ slov pikle (= společenské špičatosti) a "pichlavý".

Anglický "koláč" = "pie", který je podobně jako český kulatý, dostal svůj název ve 14. stol. podle stračího hnízda, ve kterém oříšky a madle připomínaly lesklé předměty pohozené do hnízda strakami. Teprve později se začalo strakám říkat "megpie", a to podle Mag (= Margareta); což bylo synonymem pro ukecanou osobu.

Pizza (prapůvodně snad "pica" nebo "picca") je italský slaný koláč se původně podával jen s ostrou omáčkou z rajčat, paprik, bylinek a česneku. Je ovšem také možné, že "pizza" je odvozena od slova "pita", kterým se označuje plochý kulatý chléb (my ho známe jako arabský chléb). Toto slovo pochází z řečtiny, kde "peptos" dřívě znamenalo jakékoliv tepelně upravované jídlo. Stejný slovní základ se podílí i na názvu jednoho z fermentů (pepsin) stejně jako na názvu známé limonády (Pepsi-cola).
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info