Pravý čas růží ještě sice nenastal, růže prozatím nekvetou, ale nastalo krátké období, kterému možná trochu nadneseně říkám epocha nepety.

 

 

 

 

 

 

Nepeta, nebo-li hezky česky šanta (Nepeta x faassenii (mussinii) – šanta kočičí) je levanduli podobná trvalka, která se na Růžovém sadě na Petříně používá na lemy vlastních záhonů růží. Lidé si jí často pletou právě s levandulí, které se podobá především modrou barvou květů. A právě to je barva, která u růží chybí a tak nepeta výborně po celé léto doplňuje jinak barevně pestré růže. Kromě toho nepeta kvete již asi měsíc před hlavním rozkvětem růží a tak je v růžových záhonech první kvetoucí rostlinou a zároveň prvním zvoněním před velkým divadlem. Je to doba, kdy skromná trvalka dominuje před královnou květin, která se zatím chystá na svou chvíli.

 

 

 

Pokud by se vám zdálo, že jednotvárné květy nepety jsou malou pobídkou pro návštěvu vrcholu Petřína, můžete také zavítat do další petřínské zajímavosti – trvalkové zahrady Květnice.

 

 

 

Květnice je nedílnou součástí Růžového sadu, ale zároveň je to samostatné a svébytné místečko, které jen stěží budete hledat někde jinde v běžně přístupné veřejné zeleni. A právě na jaře je Květnice nejkrásnější, nerozkvetlejší a nejzajímavější.

 

 

 

 

 

 

Do Květnice můžete vejít a odejít jen jedinou branou a tak zde naleznete většinou klid pro duši. Račte tedy vstoupit branou pokrytou pnoucí vistárií.

 

 

 

Až se vrátíte mezi záhony růží, podívejte se pozorně i na výhony ozdobené jen listy a někdy i něčím navíc. Přesto, že růže zatím nekvetou, jsou i tak krásné. Jejich čas ale již pomalu nastává.

 

 

 

 

 

 

Ostatně – dívejte se pozorně. Možná už nějaký květ najdete – jako třeba zde na botanické odrůdě Rosa hugonis.

 

 

 

 

Copak je po jméně? Co růži zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.
Williem Shakespeare : Romeo a Julie

 
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info