Druhá část seriálu o jednom roce života růží na Růžovém sadě na Petříně.

 

 

 

Jarní řez růží patří ke tradičnímu hlavnímu rituálu, který otvírá novou vegetační dobu. Jako každý rok i letos provedli tento řez na více než 8000 kusů petřínských růží studenti zahradnických škol v Mělníce pod vedením zkušených profesorů. Jako každý rok i letos byl termín řezu složitě posouván s ohledem na technické a klimatické podmínky. Paradoxně byl řez proveden v době, kdy se alespoň částečně vrátila zima, ale jako každý rok i letos byl nakonec vlastní řez růží úspěšně zvládnut.

 

 

 

 

 

 

 

Možná to vypadá jako naprostá likvidace růží, ale opravdu jde o správný způsob, jak si zajistit dostatečnou úrodu květů nejkrásnější rostliny. Ač se řezem vlastní keř sesadí na jen několik málo pupenů, právě to zajistí, že růže bude mít dostatek všech potřeb pro nové výhony a nové květy. Pochopitelně současně se musí zajistit i další zahradnické úkony, například výživa půdy a ochrana proti chorobám a škůdcům. Zatím ale je počátek jara a jarní řez růží je v něm nejdůležitější úkon, který se v tomto období dělá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny růže na vrcholu Petřína byly ořezány. Na Růžový sad padá se soumrakem i sníh. Nic nenaznačuje, že právě byl učiněn důležitý zahradnický výkon, který se zúročí v polovině června, kdy nastane první rozkvět růží.

 

 

 

 

 

 

Ale už nyní se můžeme začít na ten okamžik těšit.

 

 

 

 
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info