Fotoreportáž ze šachového turnaje pořádané členy šachového webu StDobrý (viz odkaz na konci), kde můžete po registraci hrát šachové partie s podobně zaměřenými lidmi, kteří se již pravidelně potkávají na letních akcích v jižních Čechách, nebo na zimních v Praze na Petříně. Letos již potřetí a tak se na několika fotografiích můžete podívat, jak to probíhalo.

 

 

 

 

Petřín se svým symbolem - rozhlednou, která se v tento den spíše mění na šachového krále na šachovnici zvané Praha.

 

 

 

 

„Rezidence petřínského zahradníka“ u horní brány do zahrady Kinských, která se již potřetí stala zázemím pro zimní setkání nad šachovnicí.

 

 

 

 

Zakladatel a tvůrce webu – Standa. Kdysi neměl čas se sejít s přáteli na šachové partie a tak si udělal stránky, kde mohli hrát internetovým způsobem i na značné vzdálenosti. Pak na ty stránky začali chodit další lidé postižení stejnou vášní. Dnes již mnoho let stránky fungují k radosti mnoha hráčů.

 

 

 

 

 

Na zahájení se podává tradiční přípitek, asi aby to pak v partiích lépe myslelo.

 

 

 

 

 

Prezidentka a hlavní organizátorka soutěže a to hned dvakrát. Originál a portrét na zdi, který zde visel již při loňském setkání. Protože portrét naší prezidentky je ve stylu high key (fotografie s naprostou převahou světlých tónů a s absenci tmavých tónu – výjimkou můžou být třeba oči, které potom tvoří příslovečnou třešničku na dortu), tak jsem i tuto fotografii udělal ve stejném stylu. Ještě, že máme za prezidentku blondýnku. S brunetkami se high key fotit prostě nedá. Leda, že jsou dohola.

O tom, jakou výhodou je mít prezidentku a ne prezidenta ještě bude řeč na samém konci.

 

 

 

 

 

Začíná vlastní turnaj. A s ním soustředění, přemýšlení, někdy i zoufalství.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turnaj je jen přátelský, nikdo si kromě malého dárku nic neodnese. Hraje se jen o dobrý pocit, ale i tak je z tváří vidět, že se hraje naplno.

 

 

 

Tempus fugit – v šachu to platí dvojnásob. Hraje se o čas, na čas a čas běží jako o život. Můžou vám chybět dva tahy na zmatování soupeře a můžete partii stejně prohrát na čas. Proto se někdy v časové tísni dělají i značné chyby.

 

 

 

Mat černého krále pomocí tří koní – je to vůbec možné?

Ano je. Nakonec tato situace je opravdu z jedné reálné partie na turnaji. Kuriózní je, že všechny tři koně byli proměněni pěšci po dosažení poslední řady. Opravdu si dle šachových pravidel můžete nasadit libovolnou figuru, třebaže už na šachovnici existuje. Pravidlo, že si můžete nasadit jen z vyhozených figur je nesprávné a uplatňuje se hlavně při „plážové“ rekreační hře - často jen proto, že jiné figurky než vyhozené nemáte prostě k dispozici. Na turnajích se figurky zapůjčí z jiné soupravy. Čistě teoreticky můžete mít tedy devět dam, nebo po deseti věžích, koních a střelcích. Druhého krále nasadit pochopitelně nejde. Můžete mít ale třeba dva střelce chodící po stejné barvě polí. Většinou k takovým situacím v praxi ovšem nedochází.

 

 

 

 

 

Den utekl a všichni se opět rozjíždí domů. Někteří i dost daleko. Předtím se ještě rozdávají ceny. Každý z hráčů přivezl malý dárek a ty teď mění jako ceny majitele. A k tomu všichni dostanou pusu od prezidentky turnaje. Protože letos se turnaje účastnili většinou muži, tak je to jistě příjemné a právě to je ta výhoda, proč mít prezidentku, než prezidenta. A tato výhoda platí pro všechna místa v celkovém umístění.

A je možné se těšit nad virtuálními šachovnicemi na další setkání v létě na jihu u rybníku Bezdrev a snad za rok opět na Petříně.

 

 

 

 

Odkaz na šachové stránky

 

 

 

 

 

 
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info