Jak se také dají strávit narozeniny.

 

No, nemá se to, ale na čas jsem se odmlčel. Nebyl čas, nebyli lidi. Letnou jsem značně předělal a doplnil, práce na nových Holešovicich se chýlí ke konci (zveřejním je tak do týdne); do konce listopadu musím dokončit ještě Troju, a to už snad nebude takový záhul. Ostatně, o práci na Holešovicích a Troji chystám jiný článek.

Teď, když už vidím světélko na konci holešovického tunelu, je čas si zase trochu zablogovat. Někde uvnitř jsem jen čekal na nějaký podnět, který mne k tomu nakopne. Jak už to bývá, když přišel, byl nenápadný a na první pohled nesouvisel. Asi je to tím, že Sandra se včera také toulala po Praze.

Včera jsem měl totiž narozeniny. Vlasta mě vyhnala od počítače a Holešovic, nahodil jsem novou košili a vydali se do města. Přešli jsme Letenskou pláň, jen tak mimochodem, kdy jste byli naposledy v Letenských sadech? S Vlastou je sice přecházíme skoro každé ráno cestou do práce, teď jsme se však odchýlili od vyšlapané cesty a Vlasta tak poprvé viděla nově upravenou část parku (pro mě už to novinka nebyla, chodil jsem tam vyvenčit Bertu, když nám ji Skokka v létě na pár dní svěřila do opatrování). Vlastě se to líbilo, a já se jí nedivím, opravdu je to citlivě provedená revitalizace.

Zamířili jsme na Staré Město do Apetitu, jedné z našich oblíbených hospod, na oběd. Oba jsme byli nadržení na rybu, takže jsem si dali žraloka, Vlasta na víně, já po provensálku. Nacpal jsem se tak, že jsme se museli vydat na procházku, aby se to trochu slehlo. Procházeli jsme cik cak Starým Městem a hráli si v rodném městě na turisty. Z Dlouhé jsme se dali ulicí v Kolkovně pozdravit další oblíbenou restauraci, která se kupodivu jmenuje také "V Kolkovně", naproti mezi sv. Duchem a Španělskou synagogou jsme si prohlédli nový pomník Franze Kafky (sedí se mu zjevně dobře, i to místo je pozoruhodně dobře vybrané); pozdravili naše známé mušketýry a poslední pražskou krávu a kolem sv. Salvátora zamířili do Týnské uličky. Jako majáček nám posloužila osvětlená lucerna na střeše Matky Boží před Týnem.

Nedalo mi to, a vzpomněl jsem si jak bezútěšně vypadal tenhle kout Starého Města ještě před pár lety. Šedivé zdi, plesnivé omítky, shnilými prkny zabedněné průchody a tak. Prošli jsme Ungeltem. Je krásný, divím se, že se tu zase nesjíždějí kupci a formani z celé Evropy, jako dříve. Vyšli jsme u sv. Jakuba a Štupartskou proběhli na Staroměstské náměstí. Zase nám na cestu svítila lucerna od Matky Boží.

Tady mě Vlasta odtrhla, násilím, samozřejmě, od výlohy knihkupectví "U jednorožce". Abychom se vyhnuli nadměrnému množství Japonců, zašli jsme Železnou do Kožné uličky, která tu jakoby z oka vypadla některým uličkám v Římě, prošli až ke Kischovu rodnému domu "U dvou medvědů" (jednou ráno cestou do práce tady z toho záhybu Kožné uličky na mne vybafl tank, prostě filmaři, co naděláte) a pak se vrátili a protáhli jsme se jedním ze dvou průchodů, o kterých psal už ve svém průvodci právě E. E. Kisch, ke sv. Havlovi. Odtud pak z Melantrišky jedním z průchodů do Michelské, kolem nešťastného kostela sv. Michala do Jilské k Vlastinu oblíbenému domu. Jako jediný v ulici je od ulice oddělen zdí a podlouhlým dvorkem, což mu dodává jistou intimitu, které Vlasta nikdy nedokáže odolat.

Pak jsme už začali trochu spěchat, protáhli se na Betlémské náměstí a kolem úplně neosvětlené Betlémské kaple do Liliové. Odtud kolem domu "U modré štiky", ve kterém bývalo první pražské kino do Klementina. Tady nás čekal zlatý hřeb večera - koncert v Zrcadlové kapli. Tedy, abych byl upřímný, byl to spíš rakevní hřeb. Chodíme sem na koncerty poměrně často, ale tenhle byl pro mne zklamáním. Ještě tak první kousek, Vivaldi, ušel, ale pak to šlo od deseti k jedné. Teprve v podání toho včerejšího kvarteta jsem si uvědomil, jak je Gershwinova muzika vášnivá a jak nevášnivě, nezaujatě a odtažitě se dá také zahrát.

Domů jsme do jeli metrem, Vlasta vklouzla do postýlky, já zase do Holešovic.

Dobrou noc.


Klíčová slova: Letná Letenské sady Holešovice Troja Skokka


© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info